אישור עקרוני למשכנתא

משכנתא נוחה - ייעוץ משכנתאות

מהו אישור עקרוני למשכנתא?

כשאנחנו מגיעים לבנק על מנת לקבל משכנתא הבנק רוצה לקבל פרטים כלליים ועיקרים בנוגע לעסקה : מחיר הנכס , מצב פיננסי ומשפחתי של נוטל הנכס, מה מטרת הקניה, מה יכולת ההחזר של נוטל המשכנתא ואחוז המימון שרוצים לקבל מהבנק. לאחר העברת הפרטים ליחידת המשכנתאות של הבנק מתחיל תהליך בדיקת הנתונים ע"י הבנק שבסופו של תהליך מקבלים אישור עקרוני למשכנתא . אישור עקרוני למשכנתא הוא בעצם בחינה ראשונית להיתכנות עסקה ובגדול כשאנחנו מקבלים אישור עקרוני הבנק אומר לנו "בשלב הראשוני יש אישור לקבלת משכנתא " .

שהבנק מעביר לנו אישור עקרוני אנו נקבל את תנאי המשכנתא שהבנק מציעה לתת לנו הכולל: סכום המשכנתא, התקופה, מסלולים והריביות בהם, העמלות ועוד. כמובן שכל התנאים שכתב לנו הבנק באישור העקרוני הינם מתאימים אך ורק לבנק לכן מבחינת תמהיל שהציע לנו הבנק לא רלוונטי עבורנו ואנו נבצע בו שינויים ונתאים את תנאי המשכנתא לצרכים שלנו .

אישור עקרוני זו רק אסמכתא בקטנה לא?

אז זהו שלא "רק" -אישור עקרוני למשכנתא זו אחת הפעולות שאנו נדרשים לבחון היטב וגם עדיף שתבוצע עוד לפני שאנו רוכשים נכס / דירה ורוצים לקבל משכנתא מהבנק. 

לדוגמא : תחשבו שאדם חתם על חוזה לרכישת דירה של 2 מיליון ש"ח וחסר לו מיליון ש"ח לקנות את הדירה – הוא מבקש אישור מהבנקים והם מסרבים לו מהמון סיבות כגון : הוא לא עומד ביחס החזר של המשכנתא, רצף תעסוקתי לא מספק, חיווי אשראי לא תקין ועוד. האדם הזה נכנס לבעיה רצינית ויכול להינזק כספית כתוצאה מסרוב הבנקים לתת לו משכנתא. 

לכן לפני שאנו חותמים על חוזה לרכישת דירה ובכלל כשאנחנו רק מתכננים לרכוש דירה כדאי להוציא אישור עקרוני ולהבין מהאישור העקרוני מה סכום המשכנתא שהבנקים יהיו מוכנים לתת לנו ולפיכך גם להתכוונן לסכום הדירה שאנחנו יכולים לקנות ,האם אנחנו נחשבים לקוחות טובים מבחינת הבנקים וכך נוכל להתכונן לקנות את הנכס בצורה חכמה ונכונה יותר.

אישור עקרוני אינו כרוך בתשלום והוא תקף למשך 24 ימים .הלקוח אינו מחויב לתנאים שהציע הבנק בהם : ריביות,חלוקה לתקופות וכדומה . מנגד הבנק מחויב לתנאים וריביות באישור העקרוני – בתנאי שהמידע שמסרנו לבנק אכן נכון ולא התגלו פרטים שיכולים להתברר רק בשלב מאוחר יותר וכמובן האישור העקרוני בתוקף. במידה ופג תוקפו של האישור העקרוני , ניתן לבקש הארכה לתוקפו של האישור.

 

כיצד ניתן לקבל אישור עקרוני למשכנתא 

בעידן הטכנולוגי רוב הבנקים עברו לדיגיטל אך כמובן שנשארו האופציות הקלאסיות להלן כמה אפשרויות על מנת לקבל אישור עקרוני :

  • סניף בנק  עם יחידת משכנתאות  – לא בכל סניף יש יחידת משכנתאות , לכן מומלץ לבדוק באיזה סניפים הקרובים לביתכם יש יחידת משכנתאות ולתאם פגישה מראש.

 

  • טלפון – לכל בנק יש מוקד משכנתאות בו ניתן לשוחח עם בנקאי טלפוני אשר יקח את כל הפרטים הנחוצים לבנק על מנת לבחון אישור עקרוני למשכנתא.

 

  • דיגיטל – כפי שציינו ,רוב הבנקים עברו לדיגיטל וחלקם מעניקים נגישות מקסימלית לטופס מילוי אישור עקרוני למשכנתא. כמו כן ,חלק נותנים אפשרות למשכנתא דיגיטלית מלאה.

 

  • יועץ משכנתאות – היות ויועצי משכנתאות מכירים לא מעט פקידים ברוב /כל הבנקים ניתן לזרז את קבלת האישור עקרוני למשכנתא על ידי יועץ משכנתאות . לדוגמא בתקופת הקורונה המון בנקים לא תפקדו ולקוחות נדרשו לחכות שבועות על מנת לקבל אישור עקרוני לכן לקוחות רבים פנו ליועצי משכנתאות על מנת לקבל אישורים עקרוניים וכמובן בהמשך ליווי בלקיחת משכנתא.

 

חשוב לציין כי אישור עקרוני אפשר ורצוי לקבל מכמה בנקים. וכמובן שמיותר לציין שיש אפשרות גם שהתשובה לאישור עקרוני לא בהכרח תהיה חיובית או לחילופין רק חלק מגובה המשכנתא הנדרשת עבור רכישת הנכס. 

לסיכום צריך לדעת, לפני שאנחנו רצים לנסות להוציא אישור עקרוני אנו נדרשים לדעת מה מצב הכלכלי שלנו בהיבט האישי בעיני עצמנו וגם בעיני נותן האשראי. בדיקה ראשונית זו תחסוך מאיתנו הרבה עוגמת נפש. בנוסף שאנו נגיש בקשה לנטילת משכנתא אנו נראה לבנק כלקוחות מאורגנים ומסודרים שיודעים בדיוק איזו משכנתא מתאימה לצרכים שלהם.

לשיחת ייעוץ ללא עלות , השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שאלות שאוהבים לשאול אותנו

באופן כללי כדאי מאוד לתכנן את הפניה שלנו לבנק מסיבה אחת פשוטה- במידה וקבלתם סירוב זה יכול להשפיע על החיווי האשראי שלכם – בנקים בדר"כ טורחים לבדוק את חיווי אשראי הלקוח על מנת לדעת מול איזה סוג לקוח הם עומדים. 

יש כמה כללים חשובים שעל פיהם בנקים מדרגים את הלקוחות שפונים אליהם : התנהלות אשראי תקינה, רצף תעסוקתי, האם הלקוח פושט רגל או שיש לו התנהלות עו"ש לא תקינה ויכולת החזר. צריך לשים לב לעוד פרטים קטנים שהבנקים שמים עליהם דגש , לכן כדאי ומומלץ להתייעץ עם יועץ משכנתאות או לפחות ללמוד את הנושא בצורה טובה על מנת לגשת לבנק בעמדת כוח ולא בעמדה נחותה.

חשוב לדעת!

טיפ שצריך לזכור תמיד , היחס בין התשלום לשירותי יועץ משכנתאות לעומת התמורה שהוא מעניק לנו,  ולא פחות השקט הנפשי והחיסכון הכספי הרב (לפעמים גם הרבה עוגמת נפש) בתהליך המשכנתא הוא מינורי לחלוטין ושווה כל אגורה כשאנו לוקחים יועץ משכנתאות שילווה אותנו בתהליך.

משכנתא נוחה - מתאימים לך משכנתא

משרדנו עוסק באחד הנושאים החשובים ביותר לקבלת החלטה בחיים- ייעוץ משכנתא. אנו מתמחים במגוון רחב של משכנתאות,משכנתא חדשה ,מיחזורי משכנתא ,מחיר למשתכן, משכנתא לכל מטרה ועוד. אנחנו במשרד מתמחים בהשגת התוצאה הטובה ביותר עבור המיוצגים שלנו ובליווי הלקוח עד להשגת התוצאה המקסימלית בנטילת המשכנתא. 

אשמח שתצרו קשר -שיחת ייעוץ ללא עלות , משכנתא נוחה – ייעוץ משכנתאות.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

השאירו פרטים ונחזור אליכם