ביטוח דירה למשכנתא – מהו ביטוח מבנה?

משכנתא נוחה - ייעוץ משכנתאות

מהו ביטוח מבנה ?

ביטוח דירה למשכנתא מורכב בעצם מביטוח מבנה וביטוח חיים . לאחר שקראנו והבנו מה הוא ביטוח חיים למשכנתא אנו נסביר מה הוא ביטוח מבנה לדירה. מדוע מאוד חשוב לבטח דירה בלי קשר למשכנתא שלקחנו ולמה הבנק מחייב אותנו לבצע ביטוח מבנה. כמו כן נסביר את חשיבות ביטוח מבנה מה הוא כולל ומה להקפיד לבדוק שאנו רוכשים ביטוח מבנה.

למה אני צריך ביטוח מבנה ואיך זה קשור לבנק ?

ביטוח מבנה הוא כיסוי ביטוחי הנועד להגן על בעל באמצעות ביטוח דירה במקרה של אסונות טבע , שריפה או כל נזק גדול או קטן למבנה בו מחזיק בעל הכנס במידה וקורה מקרה ביטוחי , חברת הביטוח תכסה את הנזק הכלכלי / תשלם למבוטח את מלוא הכיסוי הביטוחי וכך בעל הדירה מוגן כלכלית במקרה ביטוחי. הבנקים תרצו או לא ברגע שהביאו לכם משכנתא על הדירה שרכשת הם הפכו לשותפים שלכם ועל כן גם להם יש מחויבות לדאוג שבעל הדירה יבטח את המבנה והביטוח שיגן עליכם ועל הבנק מפני נזקים הפוגעים במבנה הבית ובערכו מכל דבר שיכול לפגוע במבנה. המקרים הביטוחים העיקריים 

המקרים הביטוחים העיקריים מתחלקים ל- 2 קטגוריות: 

1.רעידת אדמה אסונות טבע וכו'– הבנק דורש מבעל הנכס לרכוש ביטוח מבנה שאם במידה והדירה התפרקה כלא הייתה או הלכה טוטלוס במילים אחרות אז שבעל הדירה יוכל לקבל את שווי הדירה מחברת הביטוח וכך הוא לא יישאר ללא קורת גג וכמובן שהוא יוכל להמשיך לשלם את תשלומי המשכנתא על כן הבנק דורש שתרכשו ביטוח מבנה 

2.נזקים למבנה – הבנק מחייב אתכם בביטוח מבנה שאם חלילה יקרה משהו כמו שריפה, נזקי צנרת , קיר שנשבר וכו' . הבנק מבטיח שהעלות לנזק תהיה מכוסה וכך יהיה אפשר לתקן את הכנס ולהחזיר אותו לקדמותו . הבנק מחויב לכך מסיבה מאוד פשוטה – ברגע שהוא הביא לכם משכנתא הוא הפך לסוג של שותף בנכס.  

אתם שואלים את עצמכם אז רגע מה עם תכולת הבית, האם זה לא מכסה את כל מה שיש לי בבית במקרה ביטוחי ? לא ! חשוב מאוד לשים לב ולא להתבלבל , ביטוח מבנה איננו ביטוח תכולה. על כן במידה והנכם רוצים לבטח את תכולת הבית נדרש לבצע ביטוח תכולה בנפרד. את ביטוח התכולה הבנק לא דורש מכם כי הוא איננו שותף לתכולת הבית שלכם. ביטוח תכולה הבנק לא יכול לבטח דרכו כי הוא איננו מורשה אך את ביטוח המבנה הוא יכול לבטח דרכו אך נדרש לשים לב כי יש הבדל מהותי בביטוח מבנה דרך הבנק לביטוח שאינו דרך הבנק.

 

נקודות חשובות ברכישת ביטוח מבנה 

1.גובה סכום הביטוח סעיף קריטי –   נתחיל בכך שכשאנו ניגשים לרכוש ביטוח מבנה לדירה אנו תמיד נזכור כי הכיסוי הביטוחי צריך להיות עלות דמי כינון . דמי כינון הם בעצם העלות לבניית הבית אותו אני צריך לבטח . ישנה גישה רווחת כי שאנו רוכשים ביטוח מבנה צריך כיסוי רק לגובה המשכנתא שנלקחה אך זו טעות .

דוגמא :

נניח ורכשתי בית צמוד קרקע בעלות 2,5 מיליון ש"ח – שווי הקרקע 1,5 מיליון ש"ח + מיליון ש"ח עלות הבניה. לקחתי משכנתא מהבנק בשווי מיליון ש"ח – במקרה הנ"ל אין לי צורך לרכוש ביטוח בסה"כ 2,500,000 ש"ח מסיבה מאוד פשוטה שהקרקע נשארת גם אם חלילה הבית כולו נהרס. אבל במקרה שרכשתי דירה בסה"כ 2,000,000 מיליון ש"ח ונטלתי משכנתא מהבנק בסה"כ 1,200,000 מיליון ש"ח צריך לבדוק שהכיסוי בביטוח המבנה אינו פחות מעלות בניית הבית הנ"ל לצורך הדוגמא כ1,5 מיליון ש"ח ואם כן אז זה נקרא ביטוח חסר – הכיסוי הביטוחי מכסה בעצם רק את סכום המשכנתא במקרה שהבית נהרס לגמרי- היתרה של 300 אלף ש"ח הנותרים תצטרך לצאת מכם. לכן כשאנחנו באים לרכוש ביטוח מבנה אנו נרכוש כיסוי לכל סכום דמי כינון של הנכס.

2.ההבדל בין ביטוח מבנה בבנק לביטוח שאינו בבנק – שהבנק מציע לנו לרכוש ביטוח מבנה דרך הבנק לא תמיד הביטוח יכסה את כל מקרי הביטוח שחלילה יכולות לקרות – ובעצם אם אין כיסוי ביטוחי מלא זו בעצם פוליסה מסוכנת. לכן חשוב שהכיסוי הביטוחי יכלול את כל המקרים הביטוחיים שיכולים לקרות חלילה על מנת להיות רגועים ובטוחים שאנו מכוסים בפוליסה שאנו רוכשים.

לדוגמא :

אדם שלא רכש בפוליסה שלו כיסוי לצד ג' – אז במקרה של שריפה שפרצה בדירתו וכילתה גם את הדירה של השכן – הביטוח יכסה את הנזק של הדירה שלו אך לא את של השכן שלו שיתבע את בעל הדירה ממנו פרצה השריפה. 

3.השתתפות עצמית – כמעט כמו בכל ביטוח שאנו רוכשים (למעט ביטוח חיים ) גם כאן תהיה השתתפות עצמית במקרה ביטוחי שחלילה יכול לקרות – לכן כשאתם מקבלים הצעות תבדקו טוב מה כולל הכיסוי והכי חשוב מה תהיה ההשתתפות העצמית במקרה ביטוחי , דבר שישפיע עליכם גם במקרה ביטוחי וגם על ההחלטה היכן לבטח את הנכס.

4.סקירת מחירים – גם כאן כמו בכל רכישה מומלץ לבצע סקר שוק , התחרות גדולה וניתן לבצע מכרז בין החברות המתחרות על מנת קבל את המחיר הטוב ביותר. שימו לב כי אתם לא מחסירים שום פרט בכיסוי הביטוחי שנדרש לבצע על מנת לשמור על ביטחונכם הכלכלי. כמו כן חשוב לציין כי מחיר הביטוח אינו נגזרת של התמהיל שלכם או הריביות שבחרתם ומחיר הביטוח אומנם צמוד למדד אך הוא קבוע.

 

לסיכום , כשאתם באים לרכוש פוליסת ביטוח מבנה אל תדלגו על שום פרט חשוב אותו נדרש להוסיף לפוליסת ביטוח מבנה – זה מציל כלכלית ויכול למנוע מכם המון עוגמת נפש מכל הבחינות. נכון אומנם מחייבים אותנו לבצע את ביטוח המבנה – אך באמת שזה לטובתכם כדי שתוכלו לחיות בראש שקט ולא לקרוס כלכלית במקרה ביטוחי.

לשיחת ייעוץ ללא עלות , השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שאלות שאוהבים לשאול אותנו

בנקים אומנם דורשים ביטוח מבנה על מנת שאנו נוכל להמשיך בסופו של דבר לשלם להם את התשלום החודשי אותו התחייבנו לשלם. אך מומלץ לכל אדם שבבעלותו דירה לבטח את הדירה בביטוח מבנה – אין לדעת מה יוליד יום וכדאי לבצע ביטוח מבנה על מנת לקבל שקט במקרה ביטוחי.

אפשר לא לרכוש ביטוח מבנה אך הבנק לא יאשר לכם את המשכנתא. חשוב להבין משכנתא זוהי הלוואה שגורמת לכם ולבנק להיות סוג של שותפים – וכשותף אחראי כמו הבנק הוא יחייב אתכם לרכוש פוליסת ביטוח מבנה לא רק בשביל שאתם תישנו טוב בלילה אלא גם הבנק עצמו.

חשוב לדעת!

כדאי מאוד לבצע מכרז הצעות לביטוח המבנה , התחרות עצומה ואפשר לקבל תנאים טובים במחירים שפויים. בנוסף , אל תשכחו לשים לב לאותיות הקטנות ולוודא את אחד הפרטים החשובים בפוליסה – כיסוי לדמי כינון בסכום מלא.

משכנתא נוחה - מתאימים לך משכנתא

משרדנו עוסק באחד הנושאים החשובים ביותר לקבלת החלטה בחיים- ייעוץ משכנתא. אנו מתמחים במגוון רחב של משכנתאות,משכנתא חדשה ,מיחזורי משכנתא ,מחיר למשתכן, משכנתא לכל מטרה ועוד. אנחנו במשרד מתמחים בהשגת התוצאה הטובה ביותר עבור המיוצגים שלנו ובליווי הלקוח עד להשגת התוצאה המקסימלית בנטילת המשכנתא. 

אשמח שתצרו קשר -שיחת ייעוץ ללא עלות , משכנתא נוחה – ייעוץ משכנתאות.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות

השאירו פרטים ונחזור אליכם